BLOG&PEPPER

שרון גורן מסבירה כיצד חלל משפיע על צרכי העובד

עודכן ב: פבר 19

בראיון עם שרון גורן מנסה עדי אדליס להבין מה הופך חלל עבודה לכזה העונה על צרכי העובד הפיזיים והרגשיים, וכיצד תכנון ועיצוב עוזרים בגיוס עובדים מוכשרים ובהשארתם במקום העבודה לאורך זמן.

אדליס היא מעצבת פנים וסטודנטית לתואר שני בעיצוב תעשייתי, מסלול ניהול עיצוב וחדשנות בבצלאל.

פרויקט הגמר שלה, בהנחיית אלעד פרסוב, עוסק בשאלה האם לתכנון של חלל העבודה יש השפעה על ביצועיו של העובד לאורך זמן.מה גודל החברות שאת מתכננת?

בין עובד אחד ל-50.


תארי בבקשה את העבודה שלך?

שני צדדים לתפקיד - שיווק ופיתוח המותג, ומכירות.

פיתוח אני כל הזמן מחפשת ספקים מעניינים ושיתופי פעולה. גלובל-ישראל (טקניון, צרעה) הם הבסיס, וכרגע אנחנו עובדים עם פאפייר ובקרוב נשיק גלריה של אומנות מקורית והדפסים.

אני עובדת גם על תוכנת תלת מימד ויזואלית שיודעת (לייב מול הלקוח) להכניס את המוצרים לחלל ולראות כיצד יראה המשרד עם הצבעים, המחירים והכל. אנחנו עובדים על זה כבר שנה ועוד כמה חודשים נשיק את השירות. מכירות משמע פגישות פרונטליות עם לקוחות ומעצבים, הכרת צרכים, קונספט, בסוף הפגישה אני מכינה הצעת מחיר שזה תהליך די מסובך עד שתושק התוכנה המיוחלת. ומשם הורדה לייצור, לוגיסטיקה, לוודא שיגיע בזמן, שההתקנות יעבדו חלק ולפעמים ביקור אצל הלקוח ואפילו יום צילום של התוצאה.


מהו למעשה תפקידכם בתהליך תכנון משרד? ביחד איתי יש עוד שתי מעצבות פנים, ואנחנו מנסות לא להיות טכנאיות. יש לנו סיי. ועם הנסיון שלנו בתחום, הוא סיי חשוב.

יש מעצבים שמגיעים אלינו ותכנון משרדים זו ההתמחות שלהם, אז תפקידי הוא רק להתאים את הפתרונות שלנו לצרכים שלהם, אבל במשרדים קטנים בלי מעצבת, או שיש מעצבת שעדיין לא בקיאה בתכנון משרדים, צריך לשים לב הרבה יותר, ברמה המקצועית, עיצובית ולעיתים גם טכנית ולדאוג שהכל יתאים. במקרים האלו אנחנו ממש מתכננות ומעצבות קומפלט.


מה קורה כשהפרוגרמה לא נכונה בעיניך? אני אומרת. אני רוצה שיצאו ממני משרדים טובים. לא רק למכור ולהרוויח.

זו שליחות בעיני לעשות משרדים טובים לאנשים שעובדים בהם. כמו שלי חשוב לעבוד בסביבה נעימה ומרווחת, כך אני רוצה שכל עובד שיושב במשרד שיצא תחת ידי, יחווה את זה.

להרבה פעמים יש נטיה לרצות שולחנות מאד גדולים, בחדרי מנהלים או ישיבות, בלי קשר למידות החלל, אז אני מנסה למצוא יחד איתם את הפתרון.

אנחנו מקפידות להכניס את המידות האמיתיות לתכנית ולוודא שהדברים עובדים כמו שצריך.


מהי סביבת העבודה האידיאלית בעיניך? כשכל מה שמקיף אותי מרגיע אותי ומאפשר לי לעשות רק מה שאני צריכה.

מוארת באור טבעי, לא מונוכרומטית מידי, וכשיש מספיק מרחב לכל בן אדם.

מהי צורת הישיבה האידיאלית בעיניך? בעיני, אין באמת אידיאל. לרוב, עובד יגיד לך שמעדיף לשבת בחדר פרטי, אבל בכלל לא בטוח שזה מה שהוא צריך... האידיאל הוא ביחס לנתוני חלל ולצרכים של חברה.

היום אין ברירה, עלות הנדל"ן היא אחת ההוצאות הגדולות ביותר של כל מעסיק. ולכן יש יש בנצ'ים. עובדים בצוות ובחללים פתוחים. לפעמים אני צריכה להכניס 15 אנשים ל-100 מטר, זה השטח שמוקצה. אנסה לעשות זאת באופן הכי טוב לאותו חלל.


אם היית מתכננת משרד ללא הגבלות מזמין / תקציב, מה היה בו? היו בו המון חלונות, החלל עצמו היה מאוד שקט בגוונים והחומרים שלו, אבל עם המון צבע, דיטיילס ופרטים.

ספייס לכל עובד - 80*160 שולחן לפחות. אני לגמרי מאמינה בחללי עבודה שיתופיים, לא בחדרים, ובנוסף הייתי מאפשרת מגוון צורות ישיבה אלטרנטיביות כמו עבודה בעמידה, ספות רביצה עם שקע ומדף, אזורי שקט- חלל אחד גדול ומקומות קטנים מסביב.

כי אני מאדמאמינה בשיתופי פעולה וחשיבה משותפת. מה שאני משיגה לבד זה כלום לעומת מה שאשיג בדיון עם עמיתים באותו נושא. וזה לדעתי הכח של חברות היום. השלם גדול מסך חלקיו. אבל כן לאפשר לאנשים גם את האפשרות להתכנס עם עצמם, לעבור למקום שקט יותר.

מהי עמדתך לגבי צורות ישיבה שונות במשרדים? חדרים פרטיים - נורא תלוי למי, בסוף אי אפשר להגיד כולם צריכים אופן ספייס או כולם צריכים חדרים. אם לא צריך חדרים אז חבל על המקום.

- ואיך את יודעת מי צריך מה?

אני עושה שיחה עם האנשים. בדרך כלל עם בעלי המשרדים ופחות עם העובדים. הסיבה היא שאנשים לא הכי אוהבים שינויים. גם אם הם יושבים במקום הכי מדכא, הם לא רוצים משהו אחר.

לפעמים יגידו לא על שינוי שהוא לטובה כי אין להם את הראייה המקצועית.

אני מאוד מנסה לתת אינפוט חיובי ולא לעבוד באוטומט. אם יש מעצבות שמגיעות עם סימן קריאה בסוף משפט אני לא אתערב, עם מעצבות שמאפשרות אני כן עוזרת ומייעצת. על טעויות קריטיות אני כן אגיד את דעתי.


האם לדעתך כשמגייסים עובדים חדשים צורת הישיבה היא פקטור בבחירת מקום עבודה? לפני כמה שנים התחלתי לעבוד במשרד אדריכלים. במשך 3 חודשים עבדתי בקיוביק קטן וצפוף, די מהר לא עמדתי בזה והתפטרתי. זה היה נורא. הכי נורא.

גם בהיי טק יושבים ככה, אבל יכול להיות שבמכלול של תנאי שירות אחרים, לא באמת משנה להם.

אני בטוחה שסביבה מוארת וצבעונית עושה טוב לכולם, גם למי שהכי אדיש. וסביבה לא טובה, לא מוארת, בלי אוויר, כנראה תעשה רע לעובדים, גם אם הם לא יודעים את זה.

אילו שטחים ציבוריים חשובים בעיניך במשרד? מטבחון מפנק, כמובן. ואני גם מחבבת את המגמה החדשה שחדרי ישיבות נפתחים והופכים לדינאמיים. לא כמו פעם שחדר הישיבות היה סגור 90% מהזמן. כשכולם עובדים יחד בחלל ציבורי צריך לייחד מקומות יותר פרטיים. לעבודה.

פינות עבודה שקטות, כשעושים אותן צריכה להיות מאחורי זה חשיבה - נוחות, אפשרות לשבת או לעמוד עם לפטופ, מיקום הגיוני, שקעי חשמל... לא לפזר באוטומט כלמני ספות בתכנית.

אני לא הייתי מעזה לשבת ב'חדר מנוחה', חדר ביליארד או 'סלון' כשיש לי בוס שמסתובב באיזור ומשלם לי משכורת. מה עושים עם סלון? שולחן ביליארד? עבור מי זה שם? גם המגמה של 10-12 שעות עבודה ביום ממש הזויה בעיני. וחדרי המנוחה האלה מעודדים את התופעה הזו.


האם למיטב ידיעתך העובדים עושים שימוש בפינות השקט? אם הן מתוכננות נכון ונוח, אין סיבה שלא ישתמשו בהן.

אני חייבת לומר שבמשרדים הקטנים יש פחות ישיבה אלטרנטיבית, ולכן לגביי זה פחות רלוונטי.


אילו מתקנים פיזיים היית רוצה שיהיו במקום העבודה? * עמדת ישיבה (קבועה/מתחלפת) - קבועה! אני חייבת שיהיה לי שולחן משלי. כל אחד צריך שולחן משלו, אחרת זה נורא ארעי. אחרת זה נוודי מידי. * חדר כושר - זה מעולה! חדר כושר, שיעורי יוגה בתחילת או בסוף יום, ארוחות צהריים, אם המנכ"ל מחליט שזה כלכלי לו אז כמה שיותר. * חלון פתוח - כן, כן וכן. חשוב מאוד! * אוויר נקי - התשובה די ברורה.. * חצר / מרפסת - בדיוק אני מרהטת משרד ליזם. ממש התלהבתי שיש להם מרפסת, אז הוא אמר "כל משרד צריך מרפסת". "אינבסטים" איי לוב יו :) אם אפשר ברור שכן. * אפשרות לעבוד מהבית - וואו, לי זה ממש קשה, יש כאלו שטובים בזה. זה אינדווידואלי, לבנות על זה את שוק העבודה זה סופר בעייתי. * מיקום המשרד (חניה, תחבורה ציבורית, נגישות עירונית) - המתחמים המשותפים עושים בחכמה ונפתחים במרכזי ערים. לעומתם, מאיזושהי סיבה, רוב בנייני המשרדים מופרדים ממרכזי הערים ואני לא מבינה את ההפרדה הזו בכלל. פעם התעשייה היתה מזהמת- המון נגריות, מפעלים קטנים, מוסכים. היום זו תעשיה נקיה וההפרדה נשארה שם סתם .

אני מאמינה גדולה בעירוב שימושים; מלונאות, מגורים, חינוך, מסחר ותעסוקה. הכל ביחד.


מה לדעתך חשוב לעובד בבחירת מקום עבודה? כבר מזמן הבנתי שאני לא מיין-סטרים, אז אני לא כל כך יודעת להגיד לך :)

אבל אני מניחה שאם כל כך משקיעים בתנאי המקום זה כנראה חשוב. בעבודה שלי אני פוגשת בעיקר מנהלי משרדים, אני חושבת שזו לא שאלה שהם שואלים את עצמם (ברובם). אני בוחרת מקומות עבודה לפני אנשים.


מהי חשיבותה של פגישת מסדרון? ישיבה אלטרנטיבית? חדר מנוחה? קפיטריה?

אני מאוד בעד פגישות במקומות אלטרנטיביים, שינוי האווירה יוצר עניין, מוציא אותנו מתוך התבנית שאנחנו מקובעים בה. ואם משלבים את זה עם סיעור מוחות או סתם התייעצות קטנה, זה לגמרי יכול לייצר קסמים.


מה עוד את יכולה לספר לי שלא שאלתי עליו? שני דברים שהם הכי חשובים בעיני-

מאד מאד חשוב לזכור את הפרטים הקטנים.

יכולה להיות תפאורה מאוד יפה אבל אם תכנון החשמל לא נעשה כמו צריך, כל החלל יתמלא צינורות תלויים בכל מקום, ואז יומיים אחרי שהעבודה במקום מתחילה, זה כבר נראה כמו משרד שצריך שיפוץ. כדאי למקם את התאורה לפי השולחנות ולא רק לפי איך שיוצא בחלוקה בתקרה. גם גוון התאורה חשוב. יש עוד מיליון דוגמאות, אחסוך לך..

והכי הכי חשוב, כבר אמרתי את זה 100 פעם, ועדיין.. העובדים.

האנשים שבדרך לעבודה שמים את הילדים בגן, או קמים בבוקר אחרי פרידה קשה, או אלה שחוסכים שקל לשקל כדי לטוס לחופשת צלילה שהם חולמים עליה שנים. האנשים.

היום משקיעים הרבה במסביב. תיכנסי לכל אתר שמציג עיצוב משרדים, 80-90% מהתמונות הן מהחללים הכי לא שימושיים כמו עמדת הקבלה, הבר האקטיבי או המדרגות המאד מעוצבות. ובסוף יש כמה תמונות של עמדות העבודה עצמן. זה לא עצוב בעיניך?

אנשים עם תקוות וחלומות יושבים בעמדה שלהם במשך שעות רבות, ימים רבים ולפעמים גם שנים רבות.

הכי כדאי להשקיע בהם.

237 צפיות

מחכים לכם ב...

הגלישה והקניה באתר מאובטחת בתקן

SHA-256 with RSA Encryption - 2048 bits

© כל הזכויות שמורות לסול אנד פפר בע״מ